Dalies

Valtera Kiršteina personālizstāde “KAIJA, RAĶETE UN ZĀBERS”

No 2023. gada 17. janvāra līdz 17. februārim galerijas “Bazar’t” telpās
t/c “Mols” otrajā stāvā būs skatāma mākslinieka Valtera Kiršteina personālizstāde “KAIJA, RAĶETE UN ZĀBERS”.

Savā personāliztādē “KAIJA, RAĶETE UN ZĀBERS” dizainers Valters Kiršteins eksponēs savus glezniecības darbus un telpiskus dizaina objektus. Darbos nepārprotami ir nolasāma mākslinieka – dizainera – profesionālā izcelsme. Lai arī gleznu motīvi visbiežāk ir abstrakti, tajās pavīd arī industriāli izgatavoti priekšmeti vai to detaļas, kompozīcijas ir ģeometriski konstruktīvas un lakoniskas, balstītas krāsu kontrastos.

“Valtera gleznās velti meklēt “gleznieciskumu” Latvijas glezniecībā pierastajā izpratnē. Savā veidā šie darbi atgriežas simts gadus senā klasiskā modernisma sākotnē – tajos nolasāma gan krievu, gan vācu, gan franču modernās mākslas un dizaina ietekme, tieši tāpat kā šie virzieni iedvesmoja pirmos latviešu modernistus – “ekspresionistus” jeb “Rīgas grupu” – simts gadus atpakaļ,” atzīst mākslas zinātniece Ilze Martinsone.

Mākslinieks par šo savu izstādi saka: “Man tas ir pašironisks atskats uz savu radošo varējumu. Proporciju un krāsu izjūta man ir Dieva dota, un ir patīkami, ja sanāk to visu pielietot radošajā ikdienā. Savukārt gleznās man svarīgs ir krāsu balanss un attēlotā konceptuālā ģeometrija, kas ļauj veidot kompozicionālu līdzsvaru, abstraktu pasauli ar saviem noteikumiem”.

Mākslinieka Valtera Kiršteina viens no galvenajiem izteiksmes līdzekļiem ir metāls, bet tas ir arī ļoti nosacīti, jo daiļradē izmantoti visdažādākie materiāli. Savai mākslai autors pietuvojies no dizaina pasaules un turpina to apvienot. Vai nu rakstura, vai laikmeta ietekmes dēļ Valteram izveidojies savs, mazliet spurains radošais rokraksts, kas labi iederas ārtdizaina stilā.

1995. gadā Valters Kiršteins, pēc Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas nodaļas absolvēšanas, kopā ar Egilu Medni sarīkojis diplomdarbu izstādi “Zemūdeņu karš: Izniršana”, kas vēlāk pārauga sērijveida grupu izstādēs, kas regulāri papildina mūsdienu mākslas telpu. Latvijas mākslā situācija, kad kādas mākslinieku grupas kodols ir palicis nemainīgs un cikla izstādes tiek rīkotas vairāk kā gadsimta ceturksni, ir unikāla: “Zemūdeņu kara” projekti notikuši dažādos formātos, dažādās telpās un ģeogrāfiskās vietās ne tikai Latvijā, bet arī Spānijā, Beļģijā un Francijā, un Valters Kiršteins joprojām ir šī grupējuma idejiskais līderis un organizators.

Valtera Kiršteina personālizstāde “KAIJA, RAĶETE UN ZĀBERS” galerijā “Bazar’t”, t/c “Mols” 2.stāvā, Krasta ielā 46, Rīgā būs skatāma  līdz 17. februārim katru dienu no plkst. 12.00 – 19.00