Dalies

No 18.jūnija Molā norisinās mākslas projekts – maratons “Atvērtā darbnīca”

Leģendārās alternatīvā roka zvaigznes Borisa Grebenščikova dziesmas “Zelta pilsēta” vārdi “Tai pilsētā ir dārzs, kur zāļu ziedi plaukst un brīnumzvēri staigā..” –  ir šī mākslas maratona pamattēma. Šajā pasākumā  tiks veidoti mozaīkas darbi pēc ukraiņu tautas gleznotājas Marijas Primačenko skicēm. 

Ja no laika gala cilvēks bija tiesīgs dod vārdus dzīvniekiem, tad Marija Primačenko, izmantojot šis suverenāās tiesības, savā īstumā, tīrībā un vienkāršīībā  ir radīījusi fantastisku pasauli, kuru apdzīvo brīnišķi daiļi pasaku varoņi.

1937. gada Starptautiskajā Parīzes mākslas izstādē  Marijas Primačenko darbi saņēma zelta medaļu. Viņas darbi izstādīti Prāgā, Vīnē, Monreālā, Sofijā, Varšavā. Starp Marijas Primačenko talanta pielūdzējiem bija Marks Šagāls, bet Pablo Pikaso teica: “Es noliecu galvu šīs satriecošās ukraiņu mākslinieces mākslas brīnuma priekšā”. Primačenko gleznas kļuva par fenomenu, jo savu unikālo stilu,  “tautas primitīvisms”, viņa izveidoja pati. Laika gaitā mākslinieces savdabīgums pārvērtās par ukraiņu tautas dvēseles gaismas, skaistuma un laipnības simbolu!

2022.gada 26.februārī  Ivankovas ciematā pie Kijevas tika iznīcināts Marijas Primačenko novadpētniecības muzejs. Šī  notikuma sakarā, līdzīgi domājošo cilvēku  grupa, kuras  sastāvā ir Mākslas galerijas “Bazar’t” vadītāja Inese Drone, Mākslas galerijas “Happy Art Museum” vadītāja  Gaļina Maksimova, Kijevas Dekoratīvas un lietišķās mākslas un dizaina akadēmijas pasniedzēja, ukrainas bēgle, Marija Zeņkova un Mākslas mozaīkas studijas “Mosaic Art Studio in Riga” vadītājs Vadims Verniks, organizē  projektu “Atvērtā darbnīca”.  Projekta mērķis ir Marijas Primačenko darbu repliku veidošana mozaīkas tehnikā un gatavo darbu dāvāšana iznīcinātajam muzejam. Šis ir labas gribas žests  kultūrvēsturiskā mantojuma atjaunošanas  sākumam un ukraiņu tautas atbalstam.  Latvijas tauta no visas sirds Ukrainas tautai!

Mēs plānojam atveidot Marijas Primačenko darbu fragmentus mozaīkas tehnikā , izmantojot “mūžīgo”, atraktīvo,  vizuāli bagātāko un profesionālāko materiālu – Murano smalti. Visiem tiks dota iespēja ņemt dalību unikālajā projektā un ieguldīt daļiņu savas sirds mākslas darbos. Visi interesenti tiek aicināti piedalīties  atvērtās bezmaksas meistardarbnīcās, kur ikviens dažu dienu laikā varēs atveidot kādu no Primačenko gleznu fragmentiem (izmērs 25×25 cm). Visi tiks nodrošināti ar nepieciešamajiem materiāliem un instrumentiem un mozaīkas meistaru profesionālo atbalstu.

Pašreiz mums ir iespēja izgatavot vairāk kā 60 mozaīkas, kas var kļūt gan par lielāku darbu sastāvdaļām, gan palikt patstāvīgu darbu veidā. Atvērtā darbnīca risināsies tirdzniecības centrā “Mols” (Krasta ielā 46, Rīgā) Mākslas galerijas “Bazar’t” telpās. Projekts sāksies jūnija sākumā un turpināsies līdz 18.augustam, lai Rīgas svētkos pilsētas centrā būtu iespēja organizēt gatavo darbu izstādi.

Mozaīkas ikviens interesents varēs veidot gan  individuāli gan kolektīvi (kopā ar draugiem vai ģimeni).  Mēs aicinām radoši izpausties arī profesionālus gleznotājus, dizainerus, mūziķus, sportistus, biznesmeņus, politiķus. Jebkurš ieguldījums palīdzēs mūsu kopīgā mērķa īstenošanai. Komfortam dalībnieki tiks nodrošināti ar cienastu, karstajiem un atspirdzinošajiem dzērieniem, bērnu stūrīšiem ar profesionāliem pedagogiem un papildus pasākumiem, kas paredzēti bērniem. Brīvprātīgi mūs atbalsta ārpusskolas izglītības studija “ArterA Kids Studio”, vadītāja Jevgeņija  Aizena. Vienlaikus norisināsies lekcijas un diskusiju klubi. Darbnīcu programma un pasākumu saraksts tiks izvietoti maija beigās vai jūnija sākumā pasākuma kuratoru ( Inese Drone, Gaļina Maksimova, Marija Zeņkova, Vadims Verniks)  Facebook lapā.  Par savu dalību pasākumā interesenti var informēt nekavējoties, sazinoties ar projekta  kuratoriem Facebook Messenger “Atvērtā darbnīca” lapā: https://www.facebook.com/Open.workshop.Fantastic.world.of.M.Prymachenko

No visiem potenciālajiem dalībniekiem  tiks pieņemts jebkurš atbalsts (idejas, priekšlikumi, brīvprātīgais darbs vai finansiālais atbalsts).

Visus gaida patiesi aizraujošs ceļojums radošuma un harmonijas  pasaulē!