Dalies

Agneses Kurzemnieces izstāde “Mākoņu skaitītājas”

Gleznotāja Agnese Kurzemniece un mākslas galerija Bazar’t aicina uz izstādi “Mākoņu skaitītājas”, kas no 1. līdz 31. augustam apskatāma galerijas telpās iepirkšanās centra “Mols” 2. stāvā.

Izstāde “Mākoņu skaitītājas” aptver daļu no Agneses Kurzemnieces svaigākā veikuma, — apmēram 20 gleznas, kas radītas šajā gadā, atklājot stilistiskas izmaiņas mākslinieces rokrakstā, taču turpinot viņas darbos iecienītās tēmas, kuru centrā ir sievietes tēls un viņas attiecības ar pasauli. Izstādes gleznu kolekcijā var saskatīt trīs saistītas tematiskas līnijas, kas kopā veido vienotu un izteiksmīgu vēstījumu.

Mākslinieces iepriekšējo radošo periodu izstādē pārstāv tikai divas gleznas, no kurām 2020. gadā gleznotā “Mākoņu skaitītāja” ir kalpojusi par iedvesmu arī šīs izstādes nosaukumam. Agneses jaunās gleznas raksturo vairāk nobriedis, skarbāks rokraksts, — ierobežotāka krāsu palete, taču toņi kļuvuši niansētāki; kontrastaini krāsu laukumi ar izteiktākām gaismēnām un asākām kontūrām. Tomēr saturiski jaunās gleznas turpina iepriekšējās tēmas, dominē tie paši tēli, — deformētas sieviešu figūras ar gariem kakliem, jaušami atsevišķi formu paradoksi kompozīcijās, rotaļas ar sirreālām noskaņām un simboliskiem motīviem. Lai arī gleznu kompozīcijas kopumā šķiet minimālistiskas un statiskas, taču, iespējams, ka rūpīgs skatītājs ieraudzīs un sajutīs arī zināmu spriedzi un emocionālu piesātinājumu.

Agneses Kurzemnieces gleznas, turpinot virzīt tradicionālo mākslas formu un paņēmienu robežas, tiecas uz laikmetīgu un unikālu skatījumu. Viņas darbi cenšas runāt par cilvēka pieredzes un emociju universālumu, aicinot izstādes apmeklētājus uzlūkot pasauli caur viņas, mākslinieces objektīvu, reizē ļaujot skatītājiem veidot savas interpretācijas par to, ko nozīmē būt sievietei, par viņas attiecībām ar sevi, citiem, mājām vai dabu.

Agnese Kurzemniece ir studējusi glezniecību Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā (1984-1991). Pēc Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas absolvēšanas/pabeigšanas (1998) ieguvusi maģistra grādu grafiskajā mākslā, absolvējot Gunāra Kroļļa oforta meistardarbnīcu. Vēlāk papildinājusi zināšanas un iemaņas Henrika Bēga netoksiskās dobspiedes darbnīcā Spānijā (2012). Ikdienā vairāk kā 30 gadus darbojas grafiskā dizaina jomā, strādājot gan reklāmas aģentūrās, gan privāti.

Pirms trim gadiem aktīvi pievērsusies akrila glezniecībai, gleznās turpinot un tālāk attīstot savos grafikas mākslas darbos iesāktās tēmas, kuru centrā ir sieviete un viņas pasaule. Ar saviem grafikas un glezniecības darbiem Agnese ir piedalījusies daudzās vietējā un starptautiskā mēroga izstādēs. Viņai bijušas vairākas personālizstādes, darbi ir iekļauti Daugavpils Marka Rotko mākslas centra, Ventspils muzeja un Ogres Mākslas un vēstures muzeja kolekcijās, kā arī nonākuši privātkolekcijās daudzviet pasaulē. Agnese ir La­­tvijas Mākslinieku savienības un Latvijas Grafikas kameras biedre.

Agneses Kurzemnieces izstāde “Mākoņu skaitītājas” mākslas galerijā “Bazar’t”, t/c “Mols” 2. stāvā, Krasta ielā 46, Rīgā, būs skatāma no 1. līdz 31. augustam katru dienu no plkst. 12.00 — 19.00.